Kas izgudrots daudz vēlāk, nekā jūs domājat

Kaut arī mūsdienās progress ir aptuveni tāds, ka jauns planšetdators ir morāli novecojis jau tajā brīdī, kad tas noripo no konveijera, dažas lietas, ko mēs uzskatām par jaunievedumiem, nemaz tādas nav.

Kontaktlēcas izgudro 19. gadsimtā

Cilvēka acis ir lieta, ar ko nedrīkst jokot, tāpēc zinātnieki vienmēr ar tām joko. Taču šajā gadījumā šī jokošanās ir nesusi rezultātus. Kopš 70. gados kontaktlēcas sāka atzīt par drošām un lietojamām, neskaitāmi cilvēki ir nomainījuši savas brilles pret kontaktlēcām — izņemot, protams, hipsterus.

Kad tās izgudroja?

Kontaktlēcas izgudroja 1888. gadā, kad pa Londonas ielām skriadīja Džeks Uzšķērdējs, bet Eiropā un it sevišķi Vācijā valdīja nestabilitāte. Un tieši no Vācijas nāca izgudrotājs Ādolfs Fiks, kurš, tā kā nāca no ģimenes ar iedibinātu izgudrotāju tradīciju, specializējās un sāka darboties ar oftalmoloģiju — viņš ir tas bakstītājs acīs, par kuru runājām šī punkta sākumā.

Fiks izveidoja pašas pirmās kontaktlēcas, kas laikam bija kaut kas līdzīgs māla būdai salīdzinājumā ar debesskrāpi. Viņa izgudrotās kontaktlēcas vairāk vai mazāk bija briļļu lēcas bez rāmjiem — veidotas no smaga stikla, tās aptvēra visu aci un derēja valkāšanai kādas četras stundas, līdz lietotājam tās vajadzēja izvilkt svilinošo sāpju dēļ.

Fiks no sākuma izmēģināja savu izgudrojumu uz trušiem, pēc tam uz no līķu paņemtu acu veidnēm, un, kad viņam izdevās tās noturēt uz acīm bez to pārsprāgšanas veselas divas stundas, tās nodeva izmēģināšanai sešiem (nelaimīgiem) cilvēkiem.

Bet, nu labi, Fika lēcas strādāja! Nepraktiskas, nelietojamas, ļoti dārgas, bet strādājošas. Viņš savus pētījumus slēdza 1902. gadā, taču ap 30. gadiem viņa pētījumi atkal izsauca interesi, turklāt tad tehnoloģijas bija progresējušas, un ap 30. gadu beigām otrās paaudzes kontaktlēcas nēsāja jau kādi 4 tūkstoši cilvēku ASV vien. Lielākā problēma vēl joprojām bija to cena.

Advertisements
This entry was posted in Blogs and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s